Microchip AT89C52-20PI technical specifications.
| Data Bus Width | 8b |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Memory Size | 8KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4V |