The AT89C55-24AI is an 8-bit 8051 microcontroller from Microchip. It features a 20KB FLASH memory and 256B RAM. The device operates at a maximum frequency of 24MHz and has a maximum operating temperature of 85°C. It is available in a TQFP package and is suitable for surface mount applications. The microcontroller has 32 programmable I/O pins and 3 timers/counters. It requires an operating supply voltage of 5V and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip AT89C55-24AI technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | 8051 |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 24MHz |
| Interface | UART |
| Max Frequency | 24MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 20KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5V |