Microchip AT89LP51-20JU technical specifications.
| Package/Case | PLCC |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Core Architecture | 80C51 |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART, EBI/EMI |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 4KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 2.4V |