Microchip AT89LP51RB2-20AUR technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFP |
| Package/Case | TQFP |
| Package Description | Thin Quad Flat Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 44 |
| PCB | 44 |
| Package Length (mm) | 10.1(Max) |
| Package Width (mm) | 10.1(Max) |
| Package Height (mm) | 1.05(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.2(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.8 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MS-026ACB |
| Family Name | AT89 |
| Data Bus Width | 8bit |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Maximum Clock Rate | 20MHz |
| Maximum CPU Frequency | 20MHz |
| Device Core | 8051 |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 24KB |
| RAM Size | 1.375KB |
| Number of Programmable I/Os | 40 |
| Core Architecture | 8051 |
| Programmability | Yes |
| Number of Timers | 3 |
| Interface Type | SPI/UART |
| CAN | 0 |
| I2C | 0 |
| SPI | 1 |
| Ethernet | 0 |
| UART | 1 |
| USART | 0 |
| USB | 0 |
| I2S | 0 |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |