Microchip AT89LS53-12AC technical specifications.
| Access Time | 12us |
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | 8051 |
| Data Bus Width | 8b |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 12MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Memory Size | 12KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |