Microchip AT89S4051-24SU technical specifications.
| Access Time | 24us |
| Package/Case | SOIC |
| Core Architecture | 8051 |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 24MHz |
| Height | 2.35mm |
| Interface | UART, USART |
| Length | 13mm |
| Max Frequency | 24MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 4KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 15 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM |
| RAM Size | 256B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 89S |
| Width | 7.6mm |