Microchip AT90USB162-16MU technical specifications.
| Package/Case | QFN |
| Core Architecture | AVR |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 16KB |
| Frequency | 16MHz |
| Height | 1mm |
| Interface | SPI, USB, UART, USART, EBI/EMI |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Frequency | 16MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 16KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 512B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 5mm |