Microchip ATMEGA128-16AJ technical specifications.
| Access Time | 16us |
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | AVR |
| Data Bus Width | 8b |
| Interface | SPI, USART, 2-Wire, I2C, UART, EBI/EMI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 16MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 128KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 4.5V |