Microchip ATMEGA88-20AI technical specifications.
| Access Time | 20us |
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | AVR |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Interface | SPI, Serial, USART, 2-Wire, I2C, UART |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 8KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |