The DSC1001BE2-001.4440 is a 1.444MHz MEMS oscillator from Microchip, packaged in a Non-Lead-Frame SMT DFN-4 package. It operates over a supply voltage range of 1.7 to 3.6 volts and is specified for use over a temperature range of -20 to 70°C. The oscillator features a frequency stability of ±25% and a maximum symmetry of 55 degrees. It is designed for surface mount applications and is suitable for use in a variety of electronic systems.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1001BE2-001.4440 technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | CDFN |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 5 |
| Package Width (mm) | 3.2 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 1.444MHz |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 1.7V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |