Microchip DSC1001BE5-002.5000 technical specifications.
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 5 |
| Package Width (mm) | 3.2 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 2.5MHz |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 1.7V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |