The DSC1001CC5-002.5000 is a 2.5 MHz MEMS oscillator with a frequency stability of ±10 ppm. It operates over a voltage range of 1.7 to 3.6 volts and a temperature range of 0 to 70 degrees Celsius. The oscillator is packaged in a CDFN-4 package, which is a non-lead-frame surface mount package with a seated plane height of 0.85 mm and a pin pitch of 2.1 mm. The package material is plastic and the mount type is surface mount.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1001CC5-002.5000 technical specifications.
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 3.2 |
| Package Width (mm) | 2.5 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 2.1 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 2.5MHz |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 1.7V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |