The DSC1001CE2-001.4440 is a 1.444MHz MEMS oscillator from Microchip, packaged in a 4-pin CDFN package. It operates over a voltage range of 1.7 to 3.6 volts and is suitable for use in temperatures between -20 and 70 degrees Celsius. The oscillator has a frequency stability of ±25 and a maximum symmetry of 55. It can drive a load capacitance of up to 15pF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1001CE2-001.4440 technical specifications.
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 3.2 |
| Package Width (mm) | 2.5 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 2.1 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 1.444MHz |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 1.7V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |