The DSC1101AI1-039.7000T is a MEMS oscillator from Microchip with a standard frequency of 39.7 MHz and a frequency stability of ±50 ppm. It operates within a voltage range of 2.25 to 3.6 volts and has a load capacitance of 15 pF. The oscillator is available in a 6-pin VDFN EP package with a seated plane height of 0.85 mm and a pin pitch of 2.54 mm. It is suitable for surface mount applications and has an operating temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1101AI1-039.7000T technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | VDFN EP |
| Package Description | Very Thin Dual Flat No Lead, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 7 |
| Package Width (mm) | 5 |
| Package Height (mm) | 0.83 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 39.7MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |