The DSC1101CE5-039.7000 is a surface mount MEMS oscillator from Microchip with a standard frequency of 39.7 MHz and a frequency stability of ±10%. It operates over a supply voltage range of 2.25V to 3.6V and has a temperature range of -20°C to 70°C. The oscillator is packaged in a very thin dual flat no lead (VDFN) package with 6 pins.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1101CE5-039.7000 technical specifications.
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 3.2 |
| Package Width (mm) | 2.5 |
| Package Height (mm) | 0.83 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 1.05 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 39.7MHz |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |