The DSC1101DE1-039.7000T is a 6-pin DFN MEMS oscillator from Microchip, featuring a standard frequency of 39.7 MHz and a frequency stability of ±50 ppm. It operates within a supply voltage range of 2.25 to 3.6 volts and a temperature range of -20 to 70 degrees Celsius. The oscillator has a load capacitance of 15 pF and a maximum symmetry of 55%. It is a surface-mount device with a very thin dual flat no-lead package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1101DE1-039.7000T technical specifications.
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 2.5 |
| Package Width (mm) | 2 |
| Package Height (mm) | 0.83 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 0.83 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 39.7MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |