Microchip DSC1101DI1-039.7000T technical specifications.
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 2.5 |
| Package Width (mm) | 2 |
| Package Height (mm) | 0.83 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 0.83 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 39.7MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |