The DSC1101DL2-039.7000 is a 6-pin VDFN MEMS oscillator from Microchip, featuring a standard frequency of 39.7 MHz and a frequency stability of ±25 ppm. It operates within a supply voltage range of 2.25 to 3.6V and has a load capacitance of 15 pF. The oscillator is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 105°C, with a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1101DL2-039.7000 technical specifications.
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 2.5 |
| Package Width (mm) | 2 |
| Package Height (mm) | 0.83 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 0.83 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 39.7MHz |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |