The DSC1121AL5-039.7000 is a 39.7 MHz MEMS oscillator from Microchip, packaged in a Very Thin Dual Flat No Lead, Exposed Pad (VDFN EP) with 6 pins. It operates between 2.25 and 3.6 volts and is stable within ±10 ppm. The oscillator has a load capacitance of 15 pF and a maximum symmetry of 55 degrees. It is suitable for surface mount applications and has an operating temperature range of -40 to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1121AL5-039.7000 technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | VDFN EP |
| Package Description | Very Thin Dual Flat No Lead, Exposed Pad |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 7 |
| Package Width (mm) | 5 |
| Package Height (mm) | 0.83 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 39.7MHz |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |