The DSC1121CM1-039.7000T is a MEMS oscillator from Microchip with a standard frequency of 39.7 MHz and a frequency stability of ±50 ppm. It operates over a supply voltage range of 2.25 to 3.6 V and has a temperature range of -55°C to 125°C. The oscillator is packaged in a very thin dual flat no lead (VDFN) package with a 6-pin count and measures 3.2 mm in length, 2.5 mm in width, and 0.83 mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1121CM1-039.7000T technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | VDFN |
| Package Description | Very Thin Dual Flat No Lead |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 3.2 |
| Package Width (mm) | 2.5 |
| Package Height (mm) | 0.83 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 1.05 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 39.7MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |