The DSC1122AI5-039.7000 is a 6-pin MEMS oscillator from Microchip with a standard frequency of 39.7 MHz and a frequency stability of ±10%. It has a load capacitance of 15 pF and a maximum symmetry of 52 degrees. The oscillator operates over a supply voltage range of 2.25 to 3.6 volts and is suitable for use in temperatures between -40 and 85 degrees Celsius. It is packaged in a very thin dual flat no lead, exposed pad (VDFN EP) package with a seated plane height of 0.85 mm and a pin pitch of 2.54 mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1122AI5-039.7000 technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | VDFN EP |
| Package Description | Very Thin Dual Flat No Lead, Exposed Pad |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 7 |
| Package Width (mm) | 5 |
| Package Height (mm) | 0.83 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 39.7MHz |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 52% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |