The DSC1124CE5-039.7000 is a MEMS oscillator from Microchip with a standard frequency of 39.7 MHz and a frequency stability of ±10. It operates over a temperature range of -20°C to 70°C with a minimum operating supply voltage of 2.25V and a maximum operating supply voltage of 3.6V. The oscillator is packaged in a 6-pin VDFN with a seated plane height of 0.85mm and a pin pitch of 1.05mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip DSC1124CE5-039.7000 technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | VDFN |
| Package Description | Very Thin Dual Flat No Lead |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 3.2 |
| Package Width (mm) | 2.5 |
| Package Height (mm) | 0.83 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.85 |
| Pin Pitch (mm) | 1.05 |
| Type | Clock Oscillator |
| Standard Frequency | 39.7MHz |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 52% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |