Microchip DSPIC30F2010T-20I/MM technical specifications.
| Package/Case | VQFN |
| Core Architecture | dsPIC |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 20MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 12KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 5.8V |
| Min Supply Voltage | 2.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Programmable I/O | 20 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 1600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 512B |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | dsPIC™ 30F |