Microchip DSPIC33FJ06GS001-I/P technical specifications.
| Address Bus Width | 16b |
| Package/Case | PDIP |
| Core Architecture | dsPIC |
| Data Bus Width | 16b |
| Density | 6KB |
| Frequency | 40MHz |
| Height | 0.195inch |
| Interface | I2C, SPI, IrDA, UART, USART, LIN |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 23.37mm |
| Max Frequency | 40MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 6KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of ADC Channels | 6 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 256B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DSPIC33FJ |
| Supply Current | 25mA |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 0.28inch |