Microchip DSPIC33FJ128MC706A-I/PT technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | dsPIC |
| Data Bus Width | 16b |
| Density | 128KB |
| Frequency | 40MHz |
| Height | 1.05mm |
| Interface | I2C, SPI, IrDA, UART, USART, CAN |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10mm |
| Max Frequency | 40MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 128KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of ADC Channels | 32 |
| Number of I/Os | 53 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 160 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, DMA, I2C |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 16KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | dsPIC™ 33F |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 10mm |