Microchip LCE150A/TR13 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-201 |
| Package/Case | Case 1 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.53(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 5.21(Max) |
| Package Diameter (mm) | 5.21(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 150V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5uA |
| Maximum Clamping Voltage | 243V |
| Maximum Peak Pulse Current | 6.2A |
| Minimum Breakdown Voltage | 167V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 150°C |