Microchip MCP809T-475I/TT technical specifications.
| Accuracy | -5% |
| Package/Case | SOT-23 |
| Height | 0.95mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.9mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.75V |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.5V |
| Max Supply Current | 60uA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 60uA |
| Output | TOTEM-POLE |
| Overvoltage Threshold | 4.75V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 45uA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 150ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 60uA |
| Threshold Voltage | 4.625V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 4.5V |
| Watchdog Timer | No |
| Width | 1.3mm |