The MIC29201-12BUTR is a single positive linear voltage regulator with a dropout voltage of 400mV and a maximum output current of 400mA. It operates from a maximum input voltage of 26V and has a quiescent current of 300uA. The device is packaged in a TO-263-6 surface mount package and is suitable for use in applications where the operating temperature ranges from -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip MIC29201-12BUTR technical specifications.
| Package/Case | TO-263-6 |
| Dropout Voltage | 400mV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Input Voltage | 26V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 12V |
| Max Supply Current | 12mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 400mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12V |