The MIC29751-3.3WWT-TR is a 5-pin TO-247 linear voltage regulator with a nominal output voltage of 3.3V and a maximum output current of 7.5mA. It operates over a temperature range of -40 to 125°C and is compliant with TS 16949 screening level. The device has a dropout voltage of 0.75V and is available from Microchip. The MIC29751-3.3WWT-TR is a single-function device with a JEDEC package code of R-XSFM-T5.