Microchip MIC37301-2.5YME-TR technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Dropout Voltage | 300mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 6V |
| Min Input Voltage | 2.25V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 3A |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3A |
| Output Voltage | 2.5V |