The MIC3775-1.8YMM-TR is a 1.8V linear voltage regulator with a maximum output current of 0.75A. It operates from an input voltage range of 2.8V to 6V and has a fixed output voltage of 1.8V. The device is packaged in an MSOP-8 package and has an operating temperature range of -40°C to 125°C. The MIC3775-1.8YMM-TR is compliant with TS 16949 screening level.