Microchip MIC39151-1.65WU-TR technical specifications.
| Package/Case | TO-263-6 |
| Dropout Voltage | 375mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.65V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.65V |