Microchip MIC49150-1.5YMM-TR technical specifications.
| Package/Case | MSOP |
| Dropout Voltage | 280mV |
| Min Current Limit | 1.6A |
| Max Input Voltage | 6.5V |
| Min Input Voltage | 1.4V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1.5A |
| Min Output Voltage | 1.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5A |
| Output Voltage | 1.5V |