The MIC5200-3.3YMMTR is an 8-pin TSSOP linear voltage regulator from Microchip. It operates over a wide input voltage range of 2.5V to 26V and provides a fixed output voltage of 3.3V with a maximum current of 0.1A. The device has an operating temperature range of -40°C to 125°C and a dropout voltage of up to 0.35V. It is suitable for use in a variety of applications requiring a stable voltage supply.