The MIC5206-3.8YMM-TR is a single linear voltage regulator from Microchip. It operates at an output voltage of 3.8V with a maximum output current of 150mA. The device is packaged in an MSOP and is RoHS compliant. It can withstand a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microchip MIC5206-3.8YMM-TR technical specifications.
| Package/Case | MSOP |
| Dropout Voltage | 165mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150mA |
| Output Voltage | 3.8V |