The MIC5208-3.8YMM-TR is an 8-pin dual linear voltage regulator from Microchip. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C and provides a nominal output voltage of 3.8V. The device can handle a maximum output current of 0.05A and has a dropout voltage of up to 0.5V. The regulator is packaged in an MSOP-8 format and is suitable for use in a variety of applications.