Microchip MIC5209-2.5YM-TR technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Package/Case | SOIC |
| Height | 1.48mm |
| Length | 4.93mm |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Max Supply Current | 25mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75dB |
| Quiescent Current | 170uA |
| Radiation Hardening | No |
| Width | 3.94mm |