The MPLAD15KP11CAE3 is a single bidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 11V and a minimum breakdown voltage of 12.2V. It can handle a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 15000W and a maximum clamping voltage of 18.2V. The diode is made of silicon and has a maximum power dissipation of 2.5W. It is available in a ROHS compliant plastic package.