The MPLAD15KP85CAE3 is a single-element, bidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 85V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 15000W. It has a maximum clamping voltage of 137V and a maximum breakdown voltage of 104V. The diode is made of silicon and has a maximum power dissipation of 2.5W. It is available in a 1-pin R-PSSO-G1 package and is suitable for use in a variety of applications, including overvoltage protection and voltage clamping.