Microchip PIC12F1822-I/SN technical specifications.
| Address Bus Width | 8b |
| Package/Case | SOIC |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 32MHz |
| Height | 1.5mm |
| Interface | I2C, SPI, USART, UART, LIN |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.9mm |
| Max Frequency | 32MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 3.5KB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of I/Os | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 6 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, I2C |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 128B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® XLP™ 12F |
| Supply Current | 145uA |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 3.9mm |