Microchip PIC16F506-I/MG technical specifications.
| Package/Case | QFN EP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 1.5KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 700mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 11 |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | POR, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 67B |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 16F |