Microchip PIC16F54-I/SO technical specifications.
| Access Time | 20us |
| Address Bus Width | 8b |
| Package/Case | SOIC |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Height | 2.35mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11.55mm |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 768B |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 12 |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Package Quantity | 42 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | POR, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 25B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 16F |
| Supply Current | 400uA |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 7.5mm |