Microchip PIC16F627-20/SS technical specifications.
| Access Time | 20us |
| Package/Case | SSOP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Interface | USART, SCI, UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 1.75KB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 67 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 224B |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 16F |