Microchip PIC16F873AT-I/SO technical specifications.
| Access Time | 20us |
| Package/Case | SOIC |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Interface | I2C, SPI, USART, UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 7KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Oscillator Type | External |
| Package Quantity | 1600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 192B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 16F |