Microchip PIC16F88-E/P technical specifications.
| Access Time | 20us |
| Package/Case | PDIP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 20MHz |
| Height | 0.195inch |
| Interface | SSP, USART, I2C, SPI, UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 23.37mm |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 7KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Through Hole |
| Number of ADC Channels | 7 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 368B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 16F |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 0.28inch |