Microchip PIC16LF1825-I/SL technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 32MHz |
| Height | 1.25mm |
| Interface | I2C, SPI, USART, UART, LIN |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.65mm |
| Max Frequency | 32MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 14KB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of I/Os | 11 |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, I2C |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 1KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® XLP™ mTouch™ 16F |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 3.9mm |