Microchip PIC16LF722-I/SO technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 4KB |
| Frequency | 20MHz |
| Height | 2.35mm |
| Interface | I2C, SPI, SCI, UART, USART |
| Length | 17.9mm |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 3.5KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Number of I/Os | 25 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 27 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 128B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® XLP™ 16F |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 7.5mm |