Microchip PIC18F2515-I/SP technical specifications.
| Access Time | 40us |
| Package/Case | DIP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 40MHz |
| Height | 0.15inch |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.4inch |
| Max Frequency | 40MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 48KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.2V |
| Mount | Through Hole |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 25 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, HLVD |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 3968B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 18F |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 0.295inch |