
8-bit FLASH microcontroller featuring an 8b data bus width and a maximum operating frequency of 48MHz. This surface mount device, housed in a TQFP package (10mm x 10mm, 1.05mm height), offers 34 I/Os, 13 ADC channels, and 5 timers/counters. Integrated peripherals include I2C (2 channels), SPI (2 channels), USB, UART, USART, Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, and DMA. It operates with a supply voltage range of 2.15V to 3.6V and has 16KB of FLASH memory and 3776B of RAM.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip PIC18F44J50-I/PT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 48MHz |
| Height | 1.05mm |
| Interface | I2C, SPI, USB, UART, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10mm |
| Max Frequency | 48MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 16KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.15V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Operating Supply Voltage | 2.75V |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 160 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, DMA |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 3776B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® XLP™ 18J |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 10mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip PIC18F44J50-I/PT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
