Microchip PIC18F6527T-I/PT technical specifications.
| Access Time | 40us |
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Frequency | 40MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 40MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 48KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 54 |
| Number of Programmable I/O | 54 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 1200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, HLVD, I2C |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 3936B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PIC® 18F |